אגזוזים לרכב

התפקיד של אגזוזים לרכב

מערכת הפליטה של הרכב מיועדת לפלוט מתוך המנוע את התערובת הנוצרת בתא השריפה הייעודי. בנוסף, מערכת הפליטה אחראית על שיפור ניצולת המנוע, הפחתת זיהום האוויר והשקטת רעשים הנוצרים במנוע עקב פיצוץ הדלק. מעבר לכך, ברכבים מסחריים ובעיקר ברכבים כבדים יש בלם ייעודי המאפשר להאט את המנוע על ידי חסימה חלקית של האגזוז. בלמנוע הוא אמצעי חיוני לבלימה איטית והדרגתית של הרכב הכבד, והוא גם מונע שחיקה במערכת הבלימה הרגילה.

אגזוזים לרכב הם למעשה צינורות מפלט. תפקידם בתוך מערכת הפליטה הוא להפנות את הגזים הנפלטים מהמנוע אל הסביבה החיצונית. אגזוזים לרכב הם גם הדרך היחידה להפחית ולעמעם את רעשי המנוע מבלי לפגוע בעבודתו השגרתית.


כיצד בנויים אגזוזים לרכב?

בתוך צינור המפלט הנקרא אגזוז יש צינורות באורכים שונים ועליהם חורים. צינור המפלט מכוון מראש כדי ליצור התאבכות הורסת לתדרי הקול היוצאים מהמנוע. המבנה גם אחראי על כך שהגזים ייפלטו מהמנוע בלחץ גבוה ויתפשטו תוך כדי האטת מהירותם. המשמעות היא הורדה נוספת של רמת הרעש ומניעת נזקים בלתי הפיכים לרכב ולמערכת הפליטה שלו.

מלבד האמור לעיל, אגזוזים לרכב מחזיקים בתפקידים ייעודיים שיכולים להיות מנוצלים על ידי הנהגים. ראשית, ניתן להשתמש במגדש טורבו שגורם לכך שחלק מהגזים הנפלטים יחזרו כדי להניע גלגל טורבינה ולהוסיף כוח למנוע. שנית, יש נהגים המצרפים לצד אגזוזים לרכב גם ממיר קטליטי. הממיר מוריד את הזיהום הנפלט ומשפר את תוחלת החיים של הרכב ומערכת הפליטה.

בעת בחירת אגזוזים חשוב להתייעץ עם אנשי מקצוע. יש לשים דגש על התאמה של אגזוזים למערכת הפליטה, להנחיות היצרן ולאופי השימוש. כמו כן, יש הבדלים בין מערכת הפליטה ברכבים פרטיים ומסחריים.

 

This entry was posted in חלקי חילוף לרכב, רכב ותחבורה. Bookmark the permalink.