מידע על עניים

העוני בעיקר אצל אוכלוסיות חלשות יותר

אפשר להתרשם מהסטטיסטיקה של מדינת ישראל ולהבין מהר מאוד שרוב העניים נמצאים באוכלוסיות חלשות יותר. מהן אותן אוכלוסיות אלו? עולים חדשים, בני הגיל השלישי, בני מיעוטים ועוד רבים. העניים יכולים להיות באחוז גבוה יותר כאשר מדובר על אוכלוסיות אלו והאמת היא שהפער רק גדל עם הזמן. מצב כזה עגום מאוד והבעיה היא שבדרך כלל אוכלוסיות אלו יגורו בפריפריה שנחשבת לאוכלוסייה מבוססת פחות מתושבי מרכז הארץ בשל מקומות העבודה ונקודת הפתיחה. זאת כמובן למרות שהמחירים בפריפריה נחשבים לזולים בהרבה. העוני נמצא בעיקר אצל האוכלוסיות החלשות ביותר שאין להם השכלה אקדמאית או כל מקצוע כדי למצוא עבודה מכניסה.
למידע נוסף על עניים לחץ כאן.

העוני נפוץ אחרי משבר כלכלי חמור

העוני נפוץ עוד יותר אחרי שיש משבר כלכלי חמור במדינה. לעתים יש משברים כלכליים חמורים מאוד לא רק במדינה אחת אלא בכל רחבי העולם, ובדרך כלל הם מתחילים מהמדינות המפותחות ביותר בעולם ובעיקר בארצות הברית. משברים כאלו יכולים לגרום לאנשים לאבד את כל מה שהם חסכו ואת מקום עבודתם אפילו בזמן קצר של כמה ימים או כמה שבועות. במצבים כאלו זהו מנגנון חיובי כי עוד ועוד אנשים מושכים את הכספים שלהם וזה תורם עוד יותר להחמרה במצב העגום. משברים כלכליים כאלו מובילים לאובדן השקעות בארץ ומחו"ל וכמובן גם פיטורים נרחבים לקיצוצים והצלת החברות שנקלעו לבעיה.

העוני נוצר גם בגלל מלחמות קשות

עוני יכול להיווצר גם מפני מלחמות. אם ניקח את המקרה הקיצוני כאשר מדינה מסוימת מובסת במלחמה, היא עלולה לאבד אזורים חשובים מאוד מבחינת כלכלית כמו למשל מקומות בהם יש מחצבים או אוצרות טבע. במצבים אחרים מצב של מלחמות גור למצב פוליטי לא יציב ומצבים כאלו מקשים מאוד על תכנון הכלכלה מחדש לעתים בנתיב שונה לגמרי או מדיניות חירום, ובוודאי אחרי הוצאות צבאיות נכבדות שיכולות להיות בעייתיות מאוד בעיקר למדינות מתפתחות שלא מוכנות למצבים כאלו.

This entry was posted in כללי. Bookmark the permalink.