קלפי טארוט

מקור השם קלפי טארוט לקוח מהשפה הצרפתית, מהמילה Tarot. מיסטיקנים רבים נוטים לייחס עבור קלפי טארוט יכולות מיסטיות לניבוי העתיד, אם כי הקלפים הומצאו בהתחלה כקלפי משחק בדומה לסדרות קלפים אחרות שאנו מכירים היום.

בדרך כלל כוללת חבילת קלפי טארוט 78 קלפים צבעוניים כאשר עליהם תמונה של דמות או של סיטואציה. עם השנים התפתחו אלפי סוגים של חפיסות, כשכל אחת מצוירת בסגנון אחר ובאיורים מתחלפים. על פי השיטה המסורתית, לכל קלף משמעות אחרת שמצביעה על סממנים שונים בעתיד.

קלפי טארוט

קלפי טארוט: מאיפה זה התחיל?

נדמה כי מדי כמה שנים מתחלפת האגדה שמסבירה את מקור קלפי הטארוט. עד לפני כמה שנים נהוג היה לחשוב כי קלפי הטארוט הראשונים נמצאו במצרים. בעקבות ספר שפורסם על ידי ארכיאולוג איטלקי, החלה להתפשט הסברה כי הקלפים הראשונים מהסוג הזה הופקו על ידי האיטלקים בסוף ימי הביניים.

במאה ה-16 החלו הקלפים להתפשט ברחבי אירופה ובכל מדינה ניתנו להם כינויים אחרים, עד שלבסוף התקבל השם הצרפתי 'טארוט' והפך לשמם הרשמי. האינטרנט הפך את קלפי הטארוט לנחלתם של רבים, כשפורסמו מדריכי שימוש ופונקציות גראפיות שאפשרו לכל אחד לעצב את החפיסה כרצונו.

קלפי טארוט: אילו סוגים יש?

חפיסת קלפי טארוט מחולקת לשני חלקים: החלק העיקרי שכולל 22 קלפים כשעליהם דמויות ומצבים, וחלק נוסף של 56 קלפים המחולק לארבע סדרות של 14 קלפים. בין 22 הקלפים נמצא קלפי מוות, קיסר, כוהנת, כוכב, ירח, שמש, שטן, אוהבים, צדק, שוטה, כוח, תלוי, עולם, יום הדין ועוד.

4הסדרות הנוספות דומות בצורתן לחפיסות קלפים שאנו מכירים כיום, כשכל סדרה היא נושא אחר: סדרת המטבעות, סדרת הגביעים, סדרת החרבות וסדרת המטות. למרות העיצובים השונים שנפוצו בעולם, רוב חפיסות קלפי הטארוט מורכבות מהמבנה הבסיסי הזה ובחלוקה ל-22 קלפים עיקריים וארבע סדרות נושאיות.

קלפי טארוט: ההיבט הרוחני

אחרי שהסברנו את החלוקה המבנית והמספרית של חפיסת הקלפים, חשוב להבין גם את החלוקה המיסטית. 22 הקלפים שנקראים הארקנה הגדולה מייצגים את השלבים השונים בחייו של האדם, ממצבו הנחות ביותר ועד להארה הנכספת. המערכת השנייה של 56 הקלפים נקראת הארקנה הקטנה, והיא בעצם ארבעת היסודות: אש, אדמה, מים ואויר.

יסודות אלה קשורים לחיי האדם ביקום, ולא התקדמותו ביחס לעצמו. האש היא היצר והמיניות, האדמה היא הצרכים, המים הם ההתפתחות והזרימה ואילו האוויר שונה משאר היסודות, ומיוחס לזמניות, לקשיים, לבעיות ולמכשולים.

This entry was posted in מיסטיקה. Bookmark the permalink.