קרנות נאמנות

קרנות נאמנות – על שום מה ולמה?

השקעה בבורסה או חיסכון לקרן נאמנות זה סוג של מונחים נרדפים, אך במינונים שונים. קרנות נאמנות הן קופות חיסכון שמושקעות גם הן בבורסה ובאגרות חוב למיניהן, אך בשונה מהשקעה רגילה, כאן אין מטרה לייצר רווח מהיר וגדול אלא לייצר רווח מתון אך בטוח ולאורך זמן.

העובדה שקרנות נאמנות צריכות להיות סגורות למשך שנים מספר מאפשרת למנהל הקרן להשקיע את הכספים בתמהיל מתון יחסית ולבחור בהשקעה סוליית אך בטוחה יותר. חבורת המציעות ניהול של קרנות נאמנות לוקחות בדרך כלל חברות גדולות ומנהלות את כל קרנות הנאמנות של כל עובדי החברה ובכך משקיעות בעצם סכומי כסף גדולים שמייצרים תשואות גדולות יותר, בהתאמה.

אדוני המנהל

לכל קרן נאמנות יש מנהל. תפקידו של מנהל הקרן הוא לייצר מקסימום רווחים ומינימום הפסדים. קרן שתייצר מקסימום יציבות ורווחים תמשוך כמובן, יותר משקיעים. אנשים רבים שמתלבטים באיזו קרן לשים את כספם מחפשים קרן ששמרה על יציבות לאורך שנים ואשר ניתן להסיק מהדוחות הרווחיים שלה שמדובר במגמה מקצועית ולא במקריות.

מנהל קרן הנאמנות הוא איש המקצוע שאמון על ביקורת תמהיל ההשקעה ועל מתן ההמלצות המתאימות לשינוי התמהיל.   העובדה שמדובר בשוק תנודתי מאוד מצריך מעקב אינטנסיבי יחסית ואצבע קבועה על הדופק, בעיקר כאשר מדובר בכספים של אנשים רבים שחוסכים ממשכורתם מדי חודש בחודשו.

מה הקרן שלי עשתה?

כל אדם שכיר בישראל, זכאי לקבל ממקום עבודתו קרן נאמנות לתקופת הפנסיה. קרן זו צריכה להיפתח מקסימום בתום שישה חודשי עבודה מרגע שנכנס לחברה.

אותה קרן בה הוא ומעסיקו יחסכו כספים לטובתו תהיה הקרן ממנה הוא יוכל למשוך כספים בעתיד. לרווחים או להפסדים של הקרן יש כמובן השפעה ישירה על כספו שלו ולכן חשוב לדעת מה עשתה הקרן בכל שנת חיסכון.

שימו לב שבסוף כל שנה קלנדרית תקבלו מכתב בדואר מאותה חברה בה מנוהלת קרן הנאמנות שלכם ובה כל המידע על התשואות של הקרן באותה השנה שחלפה. שימו לב שזכותכם להתקשר ולשאול כל שאלה, גם אם מעולם לא יצרתם קשר ישיר עם אותה חברה, כמו כן זכותכם להעביר את הקרן לכל חברה בה תרצו שהיא תנוהל.

הזמן לשינוי

מרביתנו כבר לא מוכנים לקבל דברים כמובנים מאליהם. אנחנו רוצים לדעת מה הכסף שלנו עושה, איך והיכן. תנו לעצמכם את הקרדיט ובדקו היכן מושקעת קרן הנאמנות שלכם. הבוס שלכם צריך לתת לכן את כל הפרטים ואתם יכולים לבדוק את אופן ההתנהלות של הקרן לאורך השנים בה היא משוקעת. שימו לב שמרבית בתי העסק הגדולים משקיעים את כל קרנות הנאמנות בבית השקעות זהה ובכך הם משיגים תנאים טובים יותר, כמו עמלות ניהול נמוכות יותר למשל. נסו לנצל זאת אך אל תהססו להשוות ולערוך שינויים.

This entry was posted in לימודי שוק ההון ופיננסים. Bookmark the permalink.