עוסק מורשה

עוסק מורשה או חברה – מה עדיף?

פתיחת עסק ראשון מחייבת אתכם ראייה לרחוק. בתכנון לרחוק הכוונה בין היתר היא להחליט מה עדיף על מה: פתיחת תיק עוסק מורשה או פתיחת חברה בע"מ. לשתי הדרכים יתרונות וחסרונות וכדאי לעמוד עליהם. בכל מקרה מומלץ להתייעץ עם רואה חשבון לפני ההחלטה הסופית. ההחלטה תתקבל בסופו של דבר בעקבות אופי ההתנהלות של העסק והכדאיות הכלכלית, ולכן חשוב ביותר להיוועץ באיש מקצוע מיומן בטרם קבלת ההחלטה הסופית.

עוסק מורשה

עוסק מורשה הוא עצמאי העוסק במקצוע חופשי כגון עו"ד, סופר, אמן וכיוצא באלה כפי שמגדיר החוק ושהכנסותיו עולים על ההכנסות המאושרות בחוק חגבי עוסק פטור. הרישום של עוסק מורשה נעשה בשלושה גופים שונים: מס הכנסה, מע"מ והמוסד לביטוח לאומי.האחריות הפיננסית כולה מוטלת על העוסק הרשום. צורה זו של ניהול עסק מתאימה ביותר לאנשים עצמאיים העובדים לבד ואינם זקוקים לעובדים נוספים או לשותפים.

חברה בע"מ

חברה בע"מ זו התארגנות של יישות משפטית על מנת לבצע פעולות עסקיות למטרות רווח. חברה בע"מ היא התארגנות משפטית הנפרדת מבעלי המניות שלה והאחריות המשפטית והכלכלית מוטלת על החברה כגוף ולא על מי מבעליה באופן פרטי. הקמת חברה בע"מ מתאימה לאנשים המעוניינים לעבוד בשותפות עם אנשים אחרים וכן לאנשים המעסיקים עובדים נוספים מלבדם. ניהול החשבונות של חברה בע"מ מסובך ויקר יותר, אך הדבר משתלם כאשר ישנם עובדים ושותפים נוספים. חברה בע"מ מאפשרת קבלת הטבות מיסוי שלא ניתן לקבל בשום פורמט אחר של הגדרת עסק, ולכן עסקים רבים בוחרים לפתוח כישות של חברה בע"מ.

יתרונות וחסרונות סטאטוס עסק

בכל הנוגע למיסים העוסק המורשה משלם יותר מס מחברה בע"מ כל עוד בעליה לא רוצים לממש את הרווחים לכיסם.עלויות הקמת חברה בע"מ גדולות יותר מפתיחת תיק עצמאי. חברה נדרשת לתשלומי אגרות שונות כמו אגרת פתיחת חברה, אגרה שנתית וכן תשלומים גדולים יותר לרואה החשבון. האחריות המשפטית והכלכלית בחברה בע"מ היא לא של הבעלים באופן ישיר אלא של היישות עצמה ואילו עוסק מורשה הוא האחראי היחיד.

This entry was posted in לימודי שוק ההון ופיננסים. Bookmark the permalink.